EnglishEnglishنقشه سایتنقشهصفحه اول پرتالپرتالایرانایران
 
نشرياتاطلاعیه هامعرفی ساختار و تشکیلات دستگاهارتباط با مادرباره مانظرسنجیپرسش و پاسخ
تازه های خبر
تبريك ولادت هفتمين ستاره درخشان آسمان ولايت امام موسي كاظم(ع)
 
 

امام موسي الكاظم (ع) در علم و تواضع و مكارم اخلاق و كثرت صدقات و سخاوت و بخشندگي ضرب‌المثل بود.

امام موسي بن جعفر الكاظم، يا موسي كاظم ملقب به ابو ابراهيم، ابوالحسن و ابوعبدالله هفتمين امام شيعيان پس از پدرش امام جعفر صادق ( ع ( است. تاريخ ولادت ايشان به روايتي در روز 7 صفر سال 128 ه.ق. و طبق قول برخي نيز بيستم ماه ذي الحجه سال 128 هجري قمري در ابواء (منطقه‌اي در ميان مكه و مدينه) ذكر شده است. مادرش برده‌اي آزاد شده به نام حميده بود كه نام‌هاي ديگري از قبيل حميده بربريه و حميده اندلسيه نيز براي او نقل شده‌ است. اهل سنت به عنوان يك عالم ديني به امام موسي كاظم ( ع ) احترام مي‌گذارند. زندگي ايشان همزمان با زندگي خلفاي عباسي منصور، هادي، مهدي و هارون‌الرشيد بود.

امام موسي كاظم (ع )چندين بار به زندان افتاد و عاقبت در زندان سندي بن شاهك در بغداد از دنيا رفت. علي بن موسي الرضا امام هشتم شيعيان ، فاطمه معصومه و ابراهيم از جمله فرزندانش هستند.برخي منابع از هوش سرشار ايشان در دوران كودكي ياد مي‌كنند. محمدباقر مجلسي داستاني را روايت مي‌كند كه در آن ابوحنيفه به ديدار امام جعفر صادق ( ع ) مي‌آيد تا از او در مورد مسئلهٔ سؤال كند كه با پسرش امام موسي كاظم ( ع ) كه در آن موقع پنج سال داشت مواجه مي‌شود. ابوحنيفه سؤالي را كه براي امام جعفر صادق ( ع ( آماده كرده بود از ايشان مي‌پرسد: پسر! گناه از كجا صادر مي‌شود؟ از طرف خداست يا از طرف بندهٔ خدا؟

امام موسي كاظم ( ع ) پاسخ مي‌دهد: يا از طرف خداست و بنده هيچ نقشي در آن ندارد كه در آن صورت خداوند بنده را به خاطر چيزي كه در آن نقشي نداشته تنبيه نمي‌كند. يا از طرف خداوند و هم از طرف بنده است كه در آن صورت خداوند شريك قوي تر است و شريك قوي تر حق ندارد ضعيف تر را به خاطر گناهي كه هر دو در آن نقش داشته‌اند تنبيه كند. يا از طرف بنده است و خدا در آن نقشي ندارد كه در آن صورت اگر خدا بخواهد بنده را مي‌بخشد و اگر نخواهد تنبيه مي‌كند، و خدا كسي است كه كمكش در همه حال طلب مي‌شود. نقل است كه ابوحنيفه با شنيدن اين پاسخ، خانهٔ امام جعفر صادق ( ع) را ترك كرده اظهار داشت: اين پاسخ برايش كافي بوده است.

امام موسي كاظم( ع) به خاطر صبر زياد و به اين دليل كه خشمش را فرومي‌خورده است، به كاظم ملقب شد. همچنين به اين دليل كه نسبت به كساني كه به او بد كرده بودند مهربان و بخشنده بوده است به اين نام ناميده شد.

امام موسي كاظم( ع) چندين بار در طول زندگي اش به زندان افتاد. اولين بار به دستور مهدي، خليفه عباسي، دستگير و به بغداد منتقل شد
دومين حبس امام موسي كاظم( ع) در پي بحثي كه با هارون الرشيد بود. خزايي رئيس نگهبانان قصر هارون الرشيد از خوابي روايت مي‌كند كه باعث شد هارون الرشيد، امام موسي كاظم( ع (را آزاد كند. خزايي نقل مي‌كند كه «فرستاده‌اي از طرف هارون نزدم آمد در ساعتي از شب كه هيج وقت قبلا نيامده بود؛ و با چنان عجله‌اي مرا از جايي كه خوابيده بودم بيرون كشيد كه حتي فرصت لباس پوشيدن پيدا نكردم. خيلي وحشت كرده بودم. وقتي به قصر رسيدم، خليفه را ديدم كه روي تختش نشسته بود. سلام كردم اما خليفه ساكت حرفي نمي‌زد و اين باعث شد بيشتر وحشت كنم. خليفه سپس گفت «مي داني براي چه در اين وقت شب پي ات فرستادم؟»


گفتم: به خدا كه نه! اي امير المومنين گفت: آگاه باش كه چند لحظه پيش خواب ديدم كه يك حبشي نيزه به دست به نزدم آمد و گفت: موسي را در دم آزاد كن وگرنه با همين نيزه ذبحت مي‌كنم. حالا برو و آزادش كن. گفتم: اي اميرالمؤمنين! بروم و موسي پسر جعفر را آزاد كنم؟ گفت: بله! برو موسي پسر جعفر را آزاد كن... سه هزار درهم به او بده و از قول من بگو كه اگر مي‌خواهد با ما بماند، هر چه بخواهد بدست خواهد آورد، اما اگر ترجيح مي‌دهد به مدينه برگردد، اجازه دارد تا چنين كند. به زندان رفتم و ديدم كه امام موسي كاظم ( ع ) بيدار شده منتظرم نشسته است. گفت: در خواب پيغمبر خدا را ديدم كه به من گفت: موسي! تو به ناحق به زندان افتاده‌اي، كلماتي كه مي‌خوانم را با من تكرار كن، همانا امشب را تا پايان در زندان نخواهي ماند.

1396/06/20
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
۱۳۹۷ دوشنبه ۱ مرداد
بازدید کنندگان
تعداد بازدیدکنندگان امروز 43
تعداد بازدیدکنندگان دیروز 90
تعداد کل بازدیدکنندگان تا امروز 240712
تعداد کاربران بر خط 47
تعداد کاربران لاگین بر خط 1
  
پیش بینی سه روزه
  
اطلاعیه هواشناسی
  
برنامه  اندروید هواشناسی اصفهان
  
نرم افزار اندروید
ورود اعضا
شناسه کاربري
کلمه رمز

کدامنیت  forget کلمه رمز را فراموش کرده ام
register ثبت نام

Powered by DorsaPortal