EnglishEnglishنقشه سایتنقشهصفحه اول پرتالپرتالایرانایران
 
نشرياتاطلاعیه هامعرفی ساختار و تشکیلات دستگاهارتباط با مادرباره مانظرسنجیپرسش و پاسخ
تازه های خبر
بيستم مهرماه روز بزرگداشت حافظ گرامي باد.
 
 

بيستم مهرماه روز بزرگداشت حافظ  گرامي باد.

بيستم مهرماه روز بزرگداشت حافظ مي‌باشد كه در اين روز جشن‌ها و برنامه‌هاي متنوعي در شيراز و ساير نقاط جهان برگزار مي‌شود. عمده برنامه‌هاي اين روز شامل شب شعر، گل افشاني آرامگاه حافظ، نمايش و رونمايي از ديوان‌هاي شعر حافظ و غيره مي‌باشد.

خواجه شمس‌الدين محمد بن بهاءالدّين حافظ شيرازي (حدود 727 792 هجري قمري برابر با 706 769 هجري شمسي)، شاعر بزرگ سدهٔ هشتم ايران (برابر قرن چهاردهم ميلادي) و يكي از سخنوران نامي جهان است. بيش‌تر شعرهاي حافظ غزل هستند كه به‌ غزليات حافظ شهرت دارند. گرايش حافظ به شيوهٔ سخن‌پردازي خواجوي كرماني و شباهت شيوهٔ سخنش با او مشهور است. او از مهم‌ترين تأثيرگذاران بر شاعران پس از خود شناخته مي‌شود.

اطلاعات چنداني از خانواده و اجداد خواجه حافظ در دست نيست و ظاهراً پدرش بهاءالدين نام داشته و مادرش نيز اهل كازرون بوده‌است. در اشعار حافظ كه مي‌تواند يگانه منبع موثّق زندگي او باشد اشارات اندكي از زندگي شخصي و خصوصي او يافت مي‌شود. آنچه از فحواي تذكره‌ها به دست مي‌آيد بيشتر افسانه‌هايي است كه از اين شخصيّت در ذهن عوام ساخته و پرداخته شده‌است. با اين همه آنچه با تكيه به اشارات ديوان او و برخي منابع معتبر قابل بيان است آن است كه حافظ در خانواده‌اي از نظر مالي در حد متوسط جامعه زمان خويش متولد شده‌است. (با اين حساب كه كسب علم و دانش در آن زمان اصولاً مربوط به خانواده‌هاي مرفه و بعضاً متوسط جامعه بوده‌است). در نوجواني قرآن را با چهارده روايت آن از بر كرده و از همين رو به حافظ ملقب گشته‌است.

در دوران امارت شاه شيخ ابواسحاق (متوفاي 758 ق) به دربار راه پيدا كرده و احتمالاً شغل ديواني پيشه كرده‌است. علاوه بر شاه ابواسحاق در دربار شاهان آل مظفر شامل شاه شيخ مبارزالدين، شاه شجاع، شاه منصور و شاه يحيي نيز راه داشته‌است.

شاعري پيشه اصلي حافظ نبوده و امرار معاش او از طريق شغلي ديگر (احتمالاً ديواني) تأمين مي‌شده‌است. در اين خصوص نيز اشارات متعددي در ديوان او وجود دارد كه بيان كننده اتكاي او به شغلي جداي از شاعري است، از جمله در تعدادي از اين اشارات به درخواست وظيفه (حقوق و مستمري) اشاره دارد. دربارهٔ سال دقيق تولد او بين مورخين و حافظ‌شناسان اختلاف نظر وجود دارد و آنچه مسلم است ولادت او در اوايل قرن هشتم هجري و بعد از 710 واقع شده و به گمان غالب بين 720 تا 729 ق روي داده‌است.

1396/07/20
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
۱۳۹۷ دوشنبه ۱ مرداد
بازدید کنندگان
تعداد بازدیدکنندگان امروز 44
تعداد بازدیدکنندگان دیروز 90
تعداد کل بازدیدکنندگان تا امروز 240713
تعداد کاربران بر خط 64
تعداد کاربران لاگین بر خط 1
  
پیش بینی سه روزه
  
اطلاعیه هواشناسی
  
برنامه  اندروید هواشناسی اصفهان
  
نرم افزار اندروید
ورود اعضا
شناسه کاربري
کلمه رمز

کدامنیت  forget کلمه رمز را فراموش کرده ام
register ثبت نام

Powered by DorsaPortal